Открий Постове

Разгледайте завладяващо кулинарно съдържание, рецепти, кулинарни видеа, начини на готвене и др. Откривайте свежи идеи и рецепти за закуска, обяд и вечеря участвайте в кулинарни конкурси и се забавлявайте.

#Рецепта#Пилешки бутчета с масло и чесън на фурна

1 кг пилешки горни бутчета

ЗА МАРИНАТА:
300 мл вода
1/2 ч.л.захар
1 непълна ч.л.сол
30 мл винен оцет
3 бр.дафинов лист
5 бр. зърна черен пипер
250 мл газирана вода
1 с.л растително масло

ЗА СОСА:
5 - 6 скилидки чесън
40 г масло
лимонов сок - сок от половин лимон
30 мл минерална вода
черен пипер
сол
магданоз

Начин на приготвяне

Изсипете вода в тенджера, сипете вътре сол, захар, оцет, дафинов лист, черен пипер. Доведете до кипене, след това охладете напълно. Добавете минералната вода и разбъркайте. Измийте бутчетата и ги потопете в охладена марината. Оставете за няколко часа в хладилника. Поставете маринованото месо тава за печене, налейте във формата 2-3 супени лъжици марината и малко растително масло. Покрийте тавичката с алуминиево фолио и печете в загрята фурна на 200 гр за 20 минути. След това свалете фолиото и печете още 20-25 минути. Докато пилето се пече, правите чеснов сос от: настърган или пресован чесън, прибавете към него разтопено масло, лимонов сок, вода, сол, черен пипер, ситно нарязан магданоз, разбъркайте и оставете настрана. След като извадите бутчетата обилно ги намажете със соса.
Подходящи гарнитури- варени или пържени картофи, зелена салата, ориз, задушен фасул с масло и др.

image

image

Питка агънце #фотоконкурс
#Великден
#РецептазаВеликден
#кулинаренконкурс

image
Петя Великова промени профилната си снимка
3 год

image

#Кулинарни коктейли#Мечта или реалност?#

Коктейл е напитка, приготвена от смес от различни напитки и продуктови натурални съставки . Тази дума е от американски произход и означава, че напитките от този тип са пъстри, като опашка на петел.
В рецептите за коктейли се използват най-различни подправки, от обикновена сол до
канела, семена от кимион - до редки като сушен сироп и други.
За основа на вкусни кулинарни коктейли обикновено служат майонезните сосове.Приготвят се от средно гъст майонезен сосс добавка от различни продукти и подправки.
Преобладаващият продукт дава името на коктейла : шунка, риба, пиле, коктейл от раци ,гъби, миди и други. За овкусяване се използват бял и черен пипер, сок от лимон ,капри ,портокалов сок ,сос'’ Кетчуп'’, '’Уорчестър’’, коняк ,ром ,магданоз.
Кулинарните коктейли се поднасят в чаши за шампанско/ коктейли . Ръбът на чашата по желание се украсява с майоран ,ивица от ситно нарязан магданоз или копър ,червен пипер ,като за целта и ефекта ,ръба се навлажнява с вода или лимонов сок и се допира леко със ситно нарязан магданоз, който полепва по ръба .Освен украсата се поставя част от главния продукт, чието име носи коктейлът. Готовата чаша се поставя върху малка чинийка.Слагат се прибори -лъжичка ,виличка ,ножче . Кулинарните коктейли се поднасят добре охладени и се консумират най-често с малка препечена филийка или друга притурка.
В зависимост от случая към него могат да се поднесат печени ядки, сандвичи, сухи дребни сладки ,бонбони ,плодове
Подходящи са за закуска и празнична вечер.

Плодовите коктейли обикновено се украсяват с плодове . Плодовете, нарязани на малки кубчета или цели плодове, се набождат на шишчета от дърво или пластмаса, които се спускат в чаша.

За приготвянето на алкохолни коктейли най-често като основа се използват следните напитки: водка, коняк, ликьор, абсент, джин, текила и друг алкохол. Комбинацията от тези напитки в различни пропорции ще даде различни вкусове на коктейли, което също зависи от уменията, въображението и уменията на бармена.

Коктейлите дават на домакинята огромно поле за въображение, което ви позволява да създавате уникален личен стил и всеки ден угаждайте на дома си с най-различни вариации.
Експериментирайте със съставките и ще получите свой собствен уникален коктейл.


*Доматен коктейл :
3/4 чаша доматен сок
1 жълтък
сол
черен пипер
чаена лъжичка лимонов сок
отгоре чаена лъжичка заквасена сметана.

*Плодов коктейл:
1/2 чаша всякакъв плодов сок
смесен с 50-100 gr. крем сладолед,
няколко капки лимонов сок

*Коктейл "Мандаринова фея"

Съставки за коктейлa:

Белени мандарини - 100гр.
Захарен сироп - 10мл
Лимонов сок - 10мл
Кефир - 120мл

Рецепта за коктейл:
Поставете мандарините в съд, добавете лимонов сок, захарен сироп и кефир.
Разбийте с пасатор и изсипете в чаша (хайбол).

image

#Приготвяне на домашен пастет#лесно като детска игра#

Домашно приготвените пастети от птици, месо, риба или зеленчуци са чудесна идея за закуска, обяд или празнична трапеза. Можете да направите предястието, приготвено у дома по-вкусно, като добавите разнообразни подправки на вкус, моркови, лук, билки, варени яйца, сметана, месен бульон.В състава на пастетната маса влиза и черен дроб ,сланина или мас.
Месото се задушава или сварява с ароматни подправки и зеленчуци .Те не само ароматизират , но и го правят по-сочен. Сол се прибавя в момент, когато всички съставки се смесват в един съд, но все още не са смлени .Смила се и се смесва в хляб накиснат в бульон и яйца. Омесва се добре и се подправя.Поднасят се отделно в чинийки или намазани на хлебни филийки. Приготвят се непосредствено преди поднасяне или поне час по-рано.Могат да се съхраняват до тогава в хладилник. Ако се се държат по-продължително време изложени на въздух ,цветът му се променя и изгубва приятния си апетитен вид.
Поставени в буркани и залети отгоре с олио или покрити с тънък резен сланина, на хладно място или в хладилник пастетите могат да се съхраняват 10-15 дни.

Освен това такъв пастети от черен дроб или месо може да бъде допълнително стерилизиран в буркани, тогава съхраняването на пастата определено няма да създаде проблеми!
Като асортимент ,пастетите се поднасят рядко като самостоятелно предястие .Най-често те са съставна част или допълнение на други топли предястия- сандвичи, воловани ,асортита.

Гарантирано вкусно ястие с пилешки дробчета - пилешки пастет . Деликатен, удовлетворяващ и много вкусен. Приготвя се лесно, така че пастетът с дробчета от пиле е подходящ за ежедневните менюта. И ако първоначално се сервира пастета , тогава той ще заеме своето законно място на празничната трапеза!

image

image

#Плодови диети при #различни заболявания#

В днешно време соковете от сурови плодове и зеленчуци трябва да се употребяват широко в храната на подрастващите и на възрастните. Соковете не са разкош , а много необходим елемент в здравословното и рационално хранене. За щастие навсякъде могат да се намерят много и разнообразни плодове и зеленчуци.
Хранителната стойност на плодовете се състои в това ,че те, както и зеленчуците ,са главни източници на витамин С и предимно каротин ,както и на различни минерални вещества -желязо, фосфор ,калций и др. Освен това те притежават приятни вкусови качества и аромат които се дължат на лимонената, ябълчната и винена киселина и на ароматичните вещества. Със соковете в организма се внасят главните съставни части на суровата растителна храна .Благодарение на това плодовете особено плодовите сокове усилват апетита и подпомагат храносмилането. В диетичното хранене се употребяват добре узрели плодове ,тъй като те по-слабо дразнят стомаха . Плодовете се препоръчват при всички заболявания като се приемат сурови , обелени ,настъргани на пюре ,печени или на компоти .
Плодовите диети с ягоди или банани могат да се комбинират с кисело мляко. Тези диети дават много добри резултати при остър хепатит.

В някои сокове се съдържат голямо количество дъбилни вещества като танин, който се намира в сока от дренки и др. И има дезинфекциращо и противовъзпалително действие и се прилага като средство при диария. Много от соковете са богати на фитонциди -сок от лимони ,портокали, домати, ряпа, оказващи предпазно действие срещу инфекции. Соковете се приемат в количества от 750 мл до литър дневно ,разпределени на 4-5 порции ,като се използват разнообразни -плодови и зеленчукови .

При заболяване на стомаха -гастрит, язва, колит , болните не понасят целулоза. Поради това е показано приемането на сок от лимони ,разреден с захарна вода. Витамини се добавят под формата на отвара от плодове от шипка, сурови сладко-ягодови сокове.

При заболявания , произтичащи с висока температура -инфекциозни , витамините от различни сокове засилват силите на организма , действат противоинфекциозно и подобряват апетита на болния.

При хипертонична болест и атеросклероза е полезен сокът от ягоди, ябълки, кайсии ,цвекло ,моркови.

При остър хепатит или хронични заболявания на черния дроб и жлъчните пътища ,е особено полезно лечение с плодови сокове. Ягодите , гроздето ,ябълките с богатото си съдържание на каротин ,калиеви соли ,витамин С ,глюкоза ,пектин , оказват много добро лечебно действие при такива заболявания.

Цитрусовите плодове -портокали, лимони, мандарини, са източник на витамин С ,каротин ,витамин В1, В2, P ,калиеви и калциеви соли ,етерични масла ,и се препоръчват при всички заболявания.

При туберкулоза се препоръчват храни, съдържащи витамин С - зеленчуци, плодове, отвара от шипка , витамини от В група.

Соковете трябва да се приемат непосредствено след приготвянето им тъй като ферментите и витамините бързо се разрушават от присъствието на кислорода във въздуха.
В процеса на лечение на различни заболявания е необходимо да изберете правилното хранене или диета, което впоследствие ще ви помогне да се справите с болестта.

image

#Хранителен режим богат на въглехидрати#

Въглехидратите са широко разпространени в растителното царство.Постъпват в храната ни като полизахариди, дизахариди и имонозахариди. Най важният въглехидрат е гликозата.
В различните плодове, като грозде, круши, ябълки,смокини и други ,въглехидратите се намират под формата на монозахариди.
При въглехидратен режим дневната хранителна дажба трябва да съдържа до 550-600г въглехидрати . По- голямо количество от посоченото не е особено полезно , тъй като предизвиква натрупване на мазнини в организма. Въглехидратите трябва да бъдат правилно разпределени в дневния хранителен режим.

Простите въглехидрати включват въглехидрати, които се намират в млякото; плодове и сладкиши - моно- и олигозахариди.
Сложните въглехидрати са съединения като нишесте, гликоген и целулоза. Те се намират в зърнени култури, царевица, картофи и животински клетки. Продукти, съдържащи сложни въглехидрати, тялото разгражда до монозахариди (глюкоза), които се доставят чрез кръвта за подхранване на клетките.

При увеличаване количеството на въглехидратите необходимо е с храната да се приема и по-голямо количество витамин В1 ,тъй като в противен случай не може да стане изгарянето на въглехидратите до въглероден двуокис и вода.
При съставяне на въглехидратен режим се използват пчелен мед, захар, сладки плодове и зеленчуци, хляб и тестени произведения.
Болните трябва да приемат сладки компоти ,сиропи, кисели, чай ,глюкоза, захарна вода с лимон.
Увеличеното даване на въглехидрати при редица заболявания играе важна роля за ускоряване на оздравителния процес.

Основното, което различава сложните въглехидрати от простите, е по-бавното усвояване от организма. В допълнение, те не провокират резки колебания на инсулина, така че дори да ги консумирате в големи количества, те няма да се превърнат в мазнини. В диетата е необходимо да се спазва съотношението на бързо и бавно смилаемите въглехидрати. Първите са добри, когато трябва бързо да получите определено количество енергия, предназначена за извършване на конкретна работа.
Що се отнася до "бързите" въглехидрати, вместо торти и сладкиши, яжте по-добре един банан, няколко фурми, стафиди или лъжица елда или липов мед.По принцип е желателно такива продукти да се изключат от диетата, тъй като те не носят никаква полза в себе си, а напротив, водят до допълнително изчерпване на организма и поява на заболявания. Трябва да се помни, че въглехидратите, които са били изядени за закуска, ще донесат повече ползи за организма, препоръчва се да се използват протеини за обяд или вечеря. Докато сте на диета, важно е да не изключвате напълно този компонент, тъй като той може да навреди на тялото
Един от добре познатите и достъпни източници на сложни въглехидрати са храни, съдържащи фибри, груби фибри и нишесте. Този списък трябва да включва зърнени храни, зърнени храни и зелени зеленчуци.
Човешкото тяло се нуждае не само от протеини и мазнини, но и въглехидрати. Тези вещества осигуряват на нашия мозък, нервна система и органи жизненоважна енергия.

image

#Как да се храним през лятото#

Изобилието от плодове и зеленчуци в страната ни дава възможност да ги включваме редовно в менюто си. Желателно е да се приема по-малко месо ,а необходимите белтъчини да се набавят от млякото, млечните продукти и яйцата.
Преминаването към лятна храна в условията на нашия климат не винаги е лесно, защото зимата трае достатъчно дълго и успяваме да свикнем с определен хранителен режим, но си струва да се правим.
Тогава какво да бъде менюто ни през лятото?
През летния сезон има достатъчно пресни зеленчуци и разнообразие от плодове с богат химичен състав: витамини, ензими ,минерални соли, въглехидрати ,микроелементи и др . Благодарение на които се подобряват храносмилането , увеличава се апетита . Свободно се намират домати, прясно зеле ,пиперки, краставици, тиквички ,круши ,праскови, дини ,пъпеши и много други. На първо място, трябва да обогатите организма с витамини, каквито му липсват в други сезони. Това се обслужва най-добре от зеленчуци и плодове, най-важният компонент от които е фибрите. Най-добрият вариант са плодовете и зеленчуците, отглеждани в собствената ви селска къща, ако има такава.
Важно е тези продукти да се консумират не само варени, пържени или печени, но и в суров вид. Суровата растителна храна е с голямо предимство пред топлинно обработената.
През лятото е желателно да намалите приема на калории, като намалите приема на мазни храни. Не забравяйте обаче, че мазнините са основен компонент от нашата диета, така че просто заменете вредните мазнини със здравословни.
Подходящи храни през топлите летни месеци са :тараторът ,пиперки и домати ,пържени яйца със сирене ,месо със зеленчуци, сурови салати с плодове или зеленчуци ,съчетани с кашкавал, сирене или извара.

Закуската трябва да се състои от зеленчукова салата -краставици, домати ,пиперки ,моркови, зеле и в добавка най- подходящи със сирене, кашкавал , извара и яйца. Не е препоръчително сутрин да не се закусва или да се консумира само кафе и кроасан .Недостатъчната сутрешна закуска ,особено ако е бедна на белтъчини, намалява трудоспособността през деня. Това се проявява особено през летните горещи дни.

Обедът трябва да включва таратори или супи ,готвено с месо и зеленчуци приготвено с по-малко мазнини, а за десерт плодове. Не забравяйте за много полезни вкусни горски плодове, като касис и цариградско грозде.

За вечеря се препоръчват нашите български традиционни летни ястия, като пиперки със сирене и домати, извара с ориз, зелен фасул плакия, огретени, риба ,гювечи или зеленчуци във задушен вид или приготвени на пара.
Като винаги след главните ястия могат да се консумират сурови плодове, студени плодови сокове ,айрани и др.

Освен това не пренебрегвайте пресни билки, ястия от които ще ви помогнат да се храните правилно през лятото. Благодарение на зеленината не само можете да обогатите вкуса на приготвените ястия, но и да наситите тялото със соли и микроелементи, които се отстраняват от него с пот. Много полезни са върховете от младо цвекло, ястията със спанак, както и горчицата.
През лятото интензивно губим течност от тялото. И за да се компенсира, е необходимо внимателно да се спазва режима на пиене. По правило диетолозите препоръчват да пиете поне осем чаши вода на ден. През лятото количеството вода трябва да се увеличи с 2-3 чаши.

Топлият сезон се счита за идеалния период за спазване на разнообразни диети. Именно през лятото човешкото тяло е в състояние да се обогати с много полезни витамини и минерали, чиито източници са пресни плодове и зеленчуци. Правилното хранене през лятото ще позволи не само да приведете в ред вашата собствена фигура, но и да победите дефицита на витамини.

image

Кулинарен блог с рецепти | Рецепти | Хранителни продукти и Напитки | Кулинарни съвети | КУЛИНАРНИ КОНКУРСИ | Рецепти за Салати | Рецепти за супи без месо | Рецепти за супи с месо | Рецепти за предястия без месо | Рецепти за предястия с месо | Рецепти за основни ястия без месо | Рецепти за основни ястия с месо | Рецепти за основни ястия с риба | Рецепти за тестени изделия и печива | Рецепти за десерти | Здравословни рецепти | Рецепти за деца и бебета/Детска кухня | Консервиране на храна | Рецепти за напитки | Кулинарни менюта/Меню с Рецепти | Рецепти за сосове и гарнитури | Рецепти за маринати | Кулинарни статии | Ергенско парти, Моминско и Фирмени партита. Цялостна организация на партита MYPARTY.INFO | SMS и Бизнес Съобщения във Viber, WhatsApp и др. с Mobica.bg