Знаете, ли че бозата придобива особена популярност в Османската империя. През 16 век нейни поданици започнали да я гарнират с опиум, което предизвикало султан Селим II да я забрани. В Османската империя бозата е била включена в основната храна на войската благодарение на високата си хранителна стойност.
Богатството на ястията
Типичната закуска на Турците се състои от хляб, овче сирене, маслини, домати, краставици, а също така и mercimek çorbasi – супа от нахут, която се яде с голямо количество хляб. Към всяко хранене са добавяни различни видове предястия мезе, които са много популярни в Турция.
Зеленчукова независимост
В турската кухня зеленчуците освен като гарнитура към ястията, често се приемат и като отделно ястие. Идеален пример за това е едно от най-известните турски ястия, т.е. Imam Bayildi. „Имамбаялдъ” (това е дословния превод) са патладжани пълнени с лук, домати и чесън. Интересното в случая е че ястието се готви в зехтин, а се сервира студено.
"Припадналият имам"
Говорейки за това ястие не може да не споменем легендата за нейното специфично име. Съществуват много, но за най-правдоподобна се смята историята за един имам – мюсюлмански духовник, който при гледката на приготвения от неговата жена пълнен патладжан, припаднал от възторг.
Кафе или чай?
Турците никога не бързат с храненето, обожават да ядат храната бавно и с удоволствие. По същият начин изглежда и ситуацията с напитките. Kahve, традиционно турско кафе се запарва в специални джезвета, смляното кафе се бърка заедно със захарта. Когато то е достатъчно силно, се изсипва в миниатюрни чашки без дръжки. Кафето се сервира по три начина: sekrali (много сладко), orte (минимум захар) и sade (горчиво). Въпреки голямата популярност на кафето, напитка номер едно е чаят. Казват даже, че когато турчина не е зает с нищо – той отива да пие чай. Запарват го 10 минути. След това в силно запарения чай се долива гореща вода и се подслажда силно. Чаят се сервира в малки чаши с формата на лале.
Други традиционни напитки от турската кухня
Kefir - приготвя се със зърна от кефир и мляко. Şalgam suyu (мек или горещ сок от ряпа) е друга важна безалкохолна напитка, която обикновено се комбинира с кебап или поднесен заедно с ракия. Sahlep (салеп) е друга любима напитка в туската кухня през зимата (сервира се гореща и с канела). Sahlep се извлича от корените на диви орхидеи и също се използва в турския сладолед. Това е популярна напитка в Западна Европа, подадена от Африка. Шербет (Турски şerbet) е сироп, който може да бъде направен от която и да е от разнообразните съставки, особено плодове, цветя или билки. Примери за това са круша, дюля, ягода, ябълка, череша, нар, оранжево, розови листенца, шипки или женско биле и подправки. Шербет се пие, разреден със студена вода.
Предястия – мезе, това е основата
В Турция има много ресторанти, в които единственото, което се сервира са предястията. Те могат напълно да заместят нормалното хранене, тъй като са много засищащи. Измежду тях е важно да споменем beyaz peynir – извара от овче мляко, yaprak dolmasi – пълнени лозови листа, tarama – пастет от хайвер на треска или kabak kizartmasi – пържени тиквички в млечен сос. Много обичана от турците е също така и imam bayildi – „имамбълдъ" - патладжани запечени с домати, лук и чесън. Характерно за турската кухня е това, че предястията се ядат винаги с пръсти.
Месо, месо и още веднъж месо
Ястията от месо в турската кухня са известни из целия свят. Коранът забранява на турците да ядат свинско, но позволява агнешко. Известна е месната плънка добавяна към зеленчуците. Ястията с риба и морски дарове са важна част от кухнята на надморските терени на Турция.
Кебап – кратка история за месото печено на меч
Има ли някой, който в живота си не е опитвал турския кебап? Съгласно легендата, скарата за кебап е измислена от готвача Искандер от град Бурса. Турските войници, когато били извън къщи, пекли месото на собствените си мечове. Искандер измислил вертикална скара, основната разлика била, че мазнината тече и напоява месото от горе до долу. Днес неговото откритие може да се намери при хиляди собственици на кебапи из целия свят. Кебапът обикновено се сервира в питка хляб заедно със салата.
Сосове от мляко
В другите части на страната са популярни зеленчуците и млечните продукти. От мляко се прави много известен в Турция сос, който има характерна гъстота и соленост. Такъв сос е основата за много сосове и напитки напр. ayranu (айрян)– или с лед или пък ястие от кисело мляко със сол, нарязана краставица и копър.
Сладките специалитети на Турция
Както всяка друга кухня и турската кухня има своите сладки специалитети и десерти. Много популярни са пресните плодове: диня, кайсии или смокини. В основата обаче са сладките вкуснотийки, начело на които е baklava (баклава) полята обилно със сироп - много сладки кори с орехова плънка. Тя е известна още от времето на Асирия, въпреки, че сегашните рецепти са били известни в турските кулинарни книги още през XV век. Обичаният също така от Турците kadayif (кадаиф), представлява смес от орехи и зърнени култури в мед. Много известни са също халвите и признатият за най-добър на света марципан - acibadem kurabiyesi.
Източник: https://bonduelle.bg/
Галина Георгиева 4 год
Обожавам турската кухня, признавам си, че в Турция като ходя първата ми работа е да похапна и пак и пак...