Каквото и да си говорим, придържането към определена диета не е лесна работа. Освен, че трябва да имате желанието, трябва да си изградите и нови хранителни навици и даже да промените начина си на живот. За да ви помогнем да постигнете желаните резултати, да влезете във форма и да подобрите значително живота си, днес ви предлагаме 15 съвета за храненето и спазването на хранителен режим, било то диета или просто по-рационално хранене.
- Всичко е позволено: не трябва никога да се отказвате от любимото си шоколадово десертче, просто трябва да ограничите приеманото количество. И е препоръчително да оставите чувството за вина пред вратата.
- Помощта от партньора: много е важно да имате подкрепата на партньора/партньорката си. Това е един много важен фактор, който може да ви помогне или не при спазването на диетата.
- Празните чинии: правилото, че абсолютно всичко в чинията ви трябва да бъде изядено, трябва да бъде абсолютно забравено. Трябва да хапвате докато се появи чувството за ситост, а не докато изпразните чинията си.
- Хапването на крак: много е важно да седите по време на ядене и да не практикувате яденето на крак (например докато готвите, пазарувате или отивате някъде. От една страна това води до изяждането на по-голямо количество храна (тъй като се разконцентрирате и не успявате да проследите, какво количество сте изкунсомирали), а от друга при стоене или ходене чувството за ситост идва доста по-късно.
- По-малките порции: както вече казахме, може да хапвате от всичко, просто трябва да минимизирате порциите.
- Сложете точка: след всяко хранене е добре да сложите точка, тоест да ви стане напълно ясно, че времето за ядене е приключило. Това може да стане посредством прост и много ефикасен трик като например да си измиете зъбите, което ще сигнализира, че оттук нататък всякакво похапване е забранено.
- Просто хапвайте: трябва просто да ядете – никаква телевизия, четене на вестник или други разсейващи ви дейности по време на хранене. Така чувството за ситост идва много по-бързо, а и ще се наслаждавате изцяло на ястията.
- Никакво презапасяване: всякакъв вид шоколадчета и вафли, чипс и други калорийни бомби трябва да бъдат приемани в ограничени количества, съответно и купувани в същите количества. Не се лъжете, колкото по-пълен е шкафа, толкова по-бързо ще го изпразните. Най-добре е да пазарувате на пълен стомах, защото тогава е много по-вероятно да издържите на изкушението, отколкото ако сте гладни.
- Внимание в бюфета: колкото и вкусно да изглежда всичко, запазете самообладание и преценете трезво от кое и колко да вземете.
- Нощната активност: последното ви хранене трябва да е най-късно до 20 часа, като след този час трябва да затворите всички шкафове и да прекратите приема на храна.
- Готовата храна: когато ядете готова храна или такава приготвена в ресторант е трудно да прецените, какво точно приемате, затова е препоръчително, когато имате и най-малка възможност да приготвяте сами храната си. Така не само ще знаете, какво ядете, но яденето ви ще бъде приготвено точно по ваш вкус.
- Влиянието: не се влияете от хора, които не следят, какво и кога ядат. Ако почувствате, че започвате да се влияете от тях, по-добре сменете компанията за обед или дори обядвайте сами.
- Без захар: добър трик е редуцирането на всичко съдържащо захар и замяната му с продукти съдържащи заместители на захарта. Естествено най-добре е, когато ви се хапва сладко да прибягвате до различните видове плодове.
- Спокойствието: доста порочна практика е сядането на маса с обтегнати нерви и лошо настроение, тъй като тогава се развива навика да се успокоявате чак след поглъщането на голямо количество храна. Така че, първо се успокойте и чак след това седнете да се храните.
- Вкусовите рецептори: всяко хранене не само трябва да ви засити, но и да “задоволи” вкусовите ви рецептори, така ще понижите вероятността от допълнителен приема на пикантен сандвич след вечеря.