При замразяването трябва да използвате само продукти с добро качество. Освен това не всички са пригодни за това (например различни видове сирена, шоколад, твърдо сварени яйца). Принципно е желателно преди да замразите продуктите предварително да ги “обработите”. Това означава да ги измиете, почистите и ако е необходимо да ги нарежете. Понякога може да се наложи и да ги бланширате, за да не настъпят нежелани промени по време на замразяването/размразяването. При подготовката на продуктите трябва да спазвате същата хигиена като при нормалното готвене.
Хранителните продукти, които преди замразяването подлежат на топло обработка, трябва задължително да са добре изстудени преди да попаднат в камерата. Иначе има опасност при поставянето им при вече замразените продукти, те частично да се размразят и да се повредят. При плодовете като добавка се използва захар, която значително увеличава времето за съхраняване. Така по-добре се запазват също аромата и цвета на плода. Много е важно всички продукти да са по-възможност абсолютно сухи преди да пристъпите към замразяването им.
По-нежните и меки продукти, които по-лесно могат да бъдат смачкани, следва да бъдат съхранявани в специални торбички, предвидени точно за това. Те както и такива, които се замразяват заедно с определено количество течност, е удачно да се съхраняват и в затварящи се пластмасови съдове. Всяка опаковка задължително трябва да е с големина подходяща за директна употреба т.е. да не ви се налага да я делите след замразяването.
Опаковъчните материали трябва да са задължително с подходяща дебелина. Така ще избегнете нежеланото обледяване на продуктите. Внимавайте опаковките да са възможно най-добре напълнени, за да не се образува лед под самата опаковка. Колкото по-малки са опаковките, толкова по-бързо се замразяват продуктите и съответно по-добре “преживяват” процеса по замръзяване и размразяване. Това се отразява добре на качеството на продуктите. Много е важно да надписвате опаковките с перманентен маркер, като нанасяте не само вида продукт, но и датата на замразяване. От време на време проверявайте съдържанието на фризера си и отстранявайте съответните продукти, които са преминали “срока на годност”.
Размразяването трябва да става в хладилника по възможност в безвъздушна среда или направо непосредствено при готвенето. При всички случаи веднъж размразените продукти не бива да бъдат замразявани отново.
Много подходящо е замразяването за ягодовите плодове, тъй като така технините вкус и форма се запазват много по-добре отколкото при консервирането. Когато ще се използват за украса, плодовете се поставят върху чиния или подходящ поднос и се замразяват, чак след като са замразени напълно бързо се прехвърлят в кутия или торбичка и отново се поставят в камерата. Така в един по-късен етап може да ги поставите директно върху сладкиша си или да вземете само необходимите ви бройки. Ако планирате да ги правите на конфитюр или сладко, то замразете точно определено количество изчислено в килограми, така направо ще пъхнете замразения “блок” в тенджерата и ще знаете точното количество на захарта, което трябва да прибавите.