За съжаление, една от последиците при болестта на Паркинсон е свързана с нарушения на стомашно-чревния тракт. Това е и причината констипацията (запекът) да е сочена за ранна проява на невродегенеративните процеси, характеризиращи състоянието. Поради спецификите на заболяването, водещи до проблеми със стомаха, специалистите препоръчват балансиран и пълноценен хранителен режим с избягване на определени храни и продукти. Разумната диета би спомогнала за облекчаване на някои от симптомите на заболяването, както и като цяло за подобряване на общото състояние.
Какво трябва да се яде при Паркинсон
Въпреки че няма специфична диета при болест на Паркинсон, за да се поддържа цялостното добро здраве на страдащите от заболяването, към диетата им трябва да се включат пълнозърнести храни, зеленчуци, плодове, мляко и млечни продукти, както и богати на протеини продукти като месото и боба. Добре е да се консумират също така и ядки, зехтин, риба и яйца, за да се набавят полезни мазнини. Ето кои са най-подходящите продукти за подобряване на състоянието.
Продукти, богати на фибри
На първо място се препоръчва употребата на продукти, богати на фибри – предимно плодове и зеленчуци. В случай че болестта е напреднала до степен, в която има проблеми със сдъвкването и преглъщането, те могат да се консумират под формата на супи, задушени ястия или пюрета. За да се избегне дразненето на стомаха, е препоръчително плодовете и зеленчуците да се обелват. Освен че са източник на фибри, те съдържат минерали и витамини, които също са полезни при подобен тип здравословни проблеми.
Конкретно за Паркинсон се препоръчва консумация на плодове и зеленчуци с повишено съдържание на витамин С, като цитрусови плодове, червени чушки, домати, зеленолистни зеленчуци, както и на цвекло, моркови, ябълки, кайсии, сливи и на бобови култури – грах, фасул и други.
Млечни продукти
Умерената консумация на млечни продукти, особено на кисело мляко, чийто положителен ефект върху болните от Паркинсон е обект на сериозни проучвания, също трябва да бъде част от хранителния режим на хора с тази диагноза.
Българското кисело мляко е потенциален лек срещу болестта на Паркинсон, твърди немски учен. Екипът на проф. Теймурас Курцхалия, част от който е и българският учен Сидер Панков, правят важни открития за благоприятния ефект на родния млечен продукт при заболяването. Според проучванията ценните съставки в млякото могат да предотвратят появата на Паркинсон, както и да спрат развитието му. Учените доказват, че ензимът млечна киселина, намиращ се в киселото мляко, действа благоприятно за възстановяване на мозъчните клетки, засегнати от болестта.
Прием на вода и течности
От съществено значение за балансирания режим е достатъчната употреба на течности и най-вече на вода, като препоръчителната доза е от 6 до 8 чаши на ден. Водата и изобщо течностите са важни, защото прекомерната консумация на храни, богати на фибри, без достатъчен прием на вода, може да задълбочи проблеми като запека.
Прием на витамини под формата на добавки
Болните от Паркинсон са по-предразположени към развитие на остеопороза, поради което е добре да приемат повече храни или добавки, съдържащи витамините D или С.
Видът на храните или добавките обаче трябва предварително да бъде консултиран със специалист. При проблеми с кръвното налягане (при Паркинсон то по-често е ниско) може да се увеличи приемът на сол в храната, както и на кафе, но тук разговорът с лекуващия лекар също е наложителен.
Какво не трябва да се яде при Паркинсон
Преработени и мазни храни
Хората с диагноза Паркинсон е добре да избягват храни, съдържащи много мазнини, полуфабрикати, консервирани и продукти, твърди храни, пържени ястия.
Алкохол
Що се касае до алкохола, стига да няма изрична забрана от лекуващия лекар, консумацията на чаша вино или бира няма да има негативни последици. Това обаче отново трябва да става след консултация със специалист, защото в някои случаи алкохолът може да доведе до проблеми с кръвното налягане или да се отрази на ефекта от приеманите медикаменти.
Съвети за хранене при напреднала форма на Паркинсон
В по-напредналите си форми болестта на Паркинсон може сериозно да затрудни самия процес на приемане на храна. Ето и някои съвети в тази насока:
- Хранете се на тихо и спокойно място;
- Ако процесът на хранене ви отнема по-дълго време, избирайте лесни за консумация храни, както и такива, които могат да се приемат и студени;
- Избягвайте да се храните с твърди, сухи или ронливи храни;
- Приемайте малки порции храна, но се хранете по-често;
- Опитайте се да се храните, когато не сте много уморени. Това може да означава преместване на вашето основно хранене около обяд, а не вечер;
- Стремете се, когато се храните, да бъдете облегнати на стола с добре изправен гръб;
- Ако носите протези на зъбите си, уверете се, че те са поставени добре;
- При силен и чест тремор може да се използват чаши с капачки и специален отвор, които предпазват от разливане. Такива се използват и за спортни цели.
Източник: Framar.bg