Описание:
От векове семената от сминдух се използват като подправка, а листата му се хапват като зеленчук в Индия, Китай и Близкия Изток. Родината му е Средиземноморието, но се добива и в Индия, Египет, Непал, Пакистан, Мароко и Китай. Той е прочут не само заради аромата и вкуса си, но и заради редицата благоприятни свойства върху организма и здравето.
В България е по-известен и използван от нашите баби или като част от шарената сол, но повярвайте ми, заслужава си да го преоткриете и да му отделите едно бурканче сред любимите си подправки.
Защо ли – ако искате да готвите апетитни индийски рецепти и вкусни ястия със зеленчуци, ако ви боли гърлото или имате повишено кръвно налягане, ако имате проблем с нивата на кръвната захар, ако сте уморени или имате проблеми със стомаха – апетитното решение може да откриете именно в това бурканче, пълно с магия.
Ботаническо име: Trigonella foenum-graecum
Вкус:
Сминдухът е много ароматна подправка, с мирис наподобяващ кърито. Има леко остър и сладкогорчив вкус, подобен на прегоряла захар. Изключително много се използва в индийската кухня особено при приготвянето на зеленчукови ястия и в различни къри смес. Много богат на минерали, протеини и витамини, сминдухът е важна съставка на всички ястия в по-бедните райони на Индия.
Подходящи комбинации:
бахар, кимион, кардамон, чили, канела, къри, джинджифил, картофи, бобови култури, птиче месо, дивечови меса. Преди да използваме в рецепта: Сминдухът се предлага в четири форми – като свежа подправка, изсушените листа, на семена или на прах. У нас се предлага в последните три. Ако използвате семената на сминдуха винаги първо ги “запържвайте” в сух тиган. Лекото запържване ще им придаде един по-мек вкус на леко запечени ядки. Ако ги препечете повече вкусът ще е горчив. Накиснатите за една нощ семена, стават леко “желатинови” и по-лесно се смесват в къри пастите. Имайте предвид, че семената можете да смелите само с помощта на кафемелачка, тъй като са много твърди, затова е добре да заложите на фабрично смлените семена.
Действие:
Противовъзпалително, антисептично, понижаващо високата температура (антипиретично), афродизиак, успокояващо, отхрачващо, възстановително.
Румяна Димитрова 4 год
Винаги присъства в кухнята ми