Наскоро в ръцете ми попадна една наистина уникална книга – фототипно издание на готварска книга, съставена от Петко Славейков и издадена за първи път в Цариград през 1870г.
Книгата може да бъде закупена само от църквата Св. Стефан в Истанбул, като средствата от продажбата й се използват за ремонт на метоха към църквата.
Книгата е уникална не само защото е запазен оригиналният език и изписване на думите, но и заради събраните в нея рецепти и съвети за съхранение на продуктите в една епоха, когато още е нямало готварски печки и хладилници, с които днес сме така свикнали.
Тук ще ви разкажа накратко за някой от най-интересните методи за съхранение на различни храни, описани в книгата:
Яйца:
вариант 1 - намазват се със смес от пепел и саламура (според книгата ако се съхраняват така яйцата могат да траят до 2-3 години);
вариант 2 - поставят се с острата част надолу в дървен съд, като между тях се насипва смес от пясък, пепел и трици, за да не се допират едно до друго; може предварително яйцата да се намажат с някаква мазнина;
вариант 3 – в Кирай съхранявали яйцата, като ги пускат в смес от една част сол и 10 части вода и когато потънат ги изваждат, изсушават ги и ги съхраняват на хладно място до няколко месеца.
Прясно мляко:
поставя се в пръстен съд и в него се потапят няколко листа от ряпа.
Мас:
покрива се с кърпа, напоена със смес от вода и оцет. Ако вече е започнала да се разваля, тя се разтопява, маха се образувалата се пяна и се пуска вътре препечена коричка от кисел хляб, която поема лошата миризма.
Масло:
на 400гр масло се прибавят около 20гр мед; маслото става леко сладко, но според книгата трае с години. Съхранява се в дървен съд, чиято вътрешна страна е облята с разтопен восък.
Сирене:
прави се в него дупка, която се намазва от вътре с мазнина и се поставя в нея парче тебешир. Този метод е бил ползван най-вече от производителите на сирене.
Оцет:
поставя се в плътно затворен стъклен съд, който се слага в тенджера с вода и се вари 15мин.
Ряпа, моркови и други кореноплодни:
след като се извадят, се отстраняват листата и се оставят ако позволява времето 1-2 дена на слънце да изсъхне и опада пръстта по тях, след което се заравят в пясък;
моркови – на около половин пръст един от друг;
магданоз – на 2 пръста един от друг, ако се държи на топло продължавт да дава и зелени листа.
Ябълки, круши и дюли:
съхраняват се в дървен съд, като се посипват пясък или със смес от стърготини от бяло дърво, към които е прибавена 1/8 част пепел от буково дърво; плодовете не трябва да се допират един до друг. За да се придаде по-хубав дъх на ябълките, може да се съхраняват в съд, пълен с изсушен липов цвят или цвят от бъз.