Когато посещавате Исландия, можете да сте сигурни, че ще намерите добра, здравословна храна и прясна храна.
Поради суровия северен климат хората на този отдалечен остров не са имали избор на продукти и са се задоволявали стова,което са успели да произведат. Поминъкът в Исландия и днес е риболов и овцевъдство. От известно време, с помощта на естествената енергия и топлина на гейзерите, се отглеждат парникови зеленчуци. Всичко останало се внася отвън.
Ястията от исландската кухня са прости, вкусни и питателни. Такива са традиционната исландска чорба и печеното агнешко. Все още се използват старовремските начини за обработка на хранителните продукти, както във времената, когато фризери и хладилници не са съществували. Месата основно са пушени, а рибата - сушена, маринована и осолена.
Ще ви представим най-известните исландски рецепти, които имате възможност да си поръчате във всеки ресторант в страната.
Пушено агнешко Hangikjöt
Исландското агнешко месо трябва да се опита задължително, заради неговия много различен и специфичен вкус. Агнетата се отглеждат по традиционен начин, като животните се пускат на свободна паша, за да ядат свежи треви, растения и билки. Когато дойде време месото да бъде опушвано, фермерите използват старомоден начин, наследен от техните предци. За опушването се използва бреза и изсушена овча тор. Осъзнаваме, че това звучи меко казано притеснително, но ви уверяваме, че крайният резултат си заслужава. Пушеното месо е един от най-популярните коледни деликатеси в Исландия. Агнешкото месо също е разпространено и под прясна форма и се използва и неопушено.
Skyr
Този деликатес трябва да се разглежда с особено внимание и критичен поглед от българска страна. Като държава с прекрасни млечни продукти трябва да си сравняваме часовника, надничайки и в чуждите чинии, за да се ориентираме къде на пазара се позиционира нашето класически кисело мляко. Скирът е особено известен в Исландия. Това е култивиран млечен продукт, подобен на българския си братовчед. Традиционно се е произвеждал от сурово мляко, но сега рецептата е променена и производството се осъществява с използването на пастьоризирано обезмаслено мляко. Вкусът варира от слабокисел до леко сладък според рецептата и предпочитанията на приготвящия рецептата. Скирът може да се хапва натурален или с различни добавени аромати и вкусове като ванилия или плодове. Подобно на българското кисело мляко, скирът също е богат на калции, а също така и на протеини. Исландците хапват скир по всяко време на деня, но най-често за закуска, за десерт и между храненията.
Исландска риба
Ако сте запален рибар, то Исландия е перфектната страна за вас. Поради географското си положение, Исландия е изключително богата на риби държава и лесно ще си гарантирате стабилен улов, който впоследствие да приготвите по традиционен за страната начин. Рибите, които се ловят масово са няколко вида, но начинът на приготвяне е подобен при всяка от тях. Преди да се консумира рибата често трябва да се изсуши и осоли. Съществуват обаче и рецепти, в които рибата се готви прясна като се вари, пече на фурна или се запържва на тиган.
Kjötsúpa (исландска месна супа)
Kjötsúpa е традиционно супа с агнешко месо. Месото се сварява на бавен огън като се добавят билки, лук, моркови и други зеленчуци. Когато е готова супата се сервира с ориз, ечемик или овес. Супата е лесна и бърза за приготвяне, но много засищаща и вкусна.
Исландски тънък хляб
Традиционният за страната тънък хляб е част от културата на Исландия от векове и винаги е присъствал на трапезата на местните хора. Обикновено се яде за закуска с масло или тънките му филийки се използват за направата на сандвичи. Този хляб се продава в абсолютно всеки супермаркет и задължително поне веднъж трябва да му дадете шанс.
Някои от традиционните за страната ястия могат да се консумират само от местните жители. Пример за това е hakarl – изгнило месо от акула, заровено за шест месеца, за да се разложи до необходимата степен. В Исландия яденето на hakarl е своеобразен тест за преминаване от юношеството към мъжеството. Само зрелият мъж може да консумира хладнокръвно вонящата маса.
Други деликатеси са: hrutspungur - мариновани в млечна саламура овнешки тестиси, сплескани като бисквити, svid - овча глава, разрязана на две, кипната и поднесена почти сурова или маринована заедно с очите, slatur - накълцани овчи карантии, сварени в шкембе (нещо подобно на кървавица). По-малко шокиращи за несвикналите туристи са: hardfiskur - трескова риба, bleikja - овъглено месо, lundi - месо от чайка Други екзотични деликатеси са устни от кит, пържоли от кит, месо от морска котка.
Напитки
От напитките най-разпространено е кафето. Поради климата, производството на вино е невъзможно, затова страната залага на бирата. Всички продукти за пивото се произвеждат в Исландия, а вкусът и е свеж и приятен. Бирата в Исландия е била забранена в продължение на 75 години, а употребата й е разрешена от 1 март 1989 година. Традиционната исландска силноалкохолна напитка е brennivin (нещо средно между водка и уиски), която се приготвя от картофи и се ароматизира с ким.
Източници: http://journey.bg/, https://www.actualno.com/, https://palatka.bg/
Съставил: Климентина Койчева